W ramach realizacji projektu zorganizowane zostaną wizyty studyjne w Wiosce indiańskiej TATANKA w Solcy Małej i zagrodzie edukacyjnej „Pasieka w Lipce”, w celu upowszechnienie działalności gospodarstw edukacyjnych i agroturystycznych oraz promocję działalności tych gospodarstw wśród mieszkańców obszaru LGD. Uczestnicy wizyt będą mieli okazję poznać lokalne atrakcje turystyczne, co wpłynie na szerszą promocję terenu. Łącznie w wizytach weźmie udział 270 osób.
Wizyty studyjne w "Pasiece w Lipce": temat zajęć „Poznajemy życie pszczół”, program zajęć: historia pszczelarstwa, poznanie rodzin pszczelich, cykl życia pszczół i ich rozwój, podział prac w ulu, prezentacja nowoczesnego ula, narzędzia pszczół do walki w wrogami, omówienie roślin miododajnych, degustacja miodów odmianowych. Lokalizacja: Lipka 34, 95-010 Stryków, czas trwania: 2,5 godz. Odbędą się 2 wizyty w Pasiece.
Wizyty studyjne w "Wiosce indiańskiej TATANKA": temat zajęć „Jak wyglądało życie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej”, program zajęć: zwiedzanie wioski z przewodnikiem, poznanie kultury i życia Indian Ameryki Północnej, legenda opowiadana, nauka pieśni i tańców indiańskich, mini zoo. Mieszkańcy obszaru LGD będą mieli możliwość poznać sposób funkcjonowania wioski i tajemnice jej sukcesu. Mieszkańcy obszaru LGD poznają lokalną atrakcją turystyczną, co wpłynie na ich aktywizację i promocję obiektu i obszaru LGD. Lokalizacja: Solca Mała 22, 95-035 Ozorków, czas trwania: 2,5 godz. Odbędą się 4 wizyty w Wiosce.
Grupa docelowa: przedstawiciele organizacji pozarządowych (m.in. KGW, OSP), sołectw, lokalnych społeczników, ale także młodych mieszkańców (m.in. dzieci uczestniczących w działaniach organizacji) - 45 osób/wyjazd. Dopuszcza się uczestnictwo mieszanych grup wiekowych, np. rodzic z dzieckiem. Rekrutacja uczestników będzie odbywała się telefonicznie, w sposób ciągły (od dnia 14.08.2023 r., godz. 8:00), o udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Wyjazdy studyjne zorganizowane będą w ramach projektu współpracy pt. „Produkty lokalne i atrakcje turystyczne drogą do rozwoju obszarów wiejskich” (akronim: PLiAT), który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na podstawie umowy o przyznaniu pomocy nr 00015-6936 UM0520017/22 zawartej w dniu 7 czerwca 2023 r. z Województwem Łódzkim.